Przedszkole Miejskie w Kostrzynie - Przedszkole Miejskie
Przedszkole Miejskie w Kostrzynie

STRONA GŁÓWNA PRZEDSZKOLE MIEJSKIE

Rodowód kostrzyńskiego przedszkola

Informacje zebrane i opracowane przez P. Kazimierza Matyska.

Korzenie wychowania przedszkolnego w naszej gminie sięgają 1861 roku, kiedy to we wrześniu hrabina Franciszka Mielżynska utworzyła ochronkę dla dzieci pracowników majątku Iwno. Nauczała dzieci historii Polski, języka polskiego, śpiewu, robótek ręcznych i uprawy ogródków. Działalność tej ochronki i wielu innych powstałych na terenie dekanatu kostrzyńskiego została zawieszona w okresie Kulturkampfu. Wznowiono ją dopiero w latach dziewięćdziesiątych. W maju 1921 roku w budynku przekazanym miastu przez hrabinę Sewerynę Mielzyńską Siostrom Służebniczkom NMP powstała ochronka pod kierownictwem siostry Remigii Świetlak. Funkcjonowanie ochronki przerwała okupacja. W 1946 roku, po opuszczeniu willi przy ul. Poznańskiej 17 przez NKWD i po pokonaniu licznych przeszkód stawianych przez ówczesne władze Siostry Służebniczki wróciły na ul. Poznańską i wznowiły działalność na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym. W styczniu 1949 roku władze objęły nadzór nad ochronką, przekształcając ją w Przedszkole Państwowe.W roku szkolnym 1961/62 zostało ono przeniesione do budynku przy ul. Średzkiej i objęło opieką ok.100 dzieci w wieku przedszkolnym. Z roku na rok przedszkole rozrastało się, przybywało dzieci i personelu, a w latach osiemdziesiątych dobudowano drugie piętro uzyskując w ten sposób dodatkowe pomieszczenia.

Przedszkole dziś.

Nasze przedszkole składa się z 10 oddziałów dla ok. 250 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci mają do dyspozycji 7 sal zajęć i duży, dobrze wyposażony ogród. Posiadamy też własną kuchnię wraz z zapleczem, co zapewnia dzieciom świeże i prawidłowo zbilansowane posiłki. Uwzględniamy również specjalne potrzeby żywieniowe dzieci. Ze względu na duże zainteresowanie rodziców i brak miejsc część oddziałów ulokowano w budynku szkoły podstawowej.

Zajęcia w poszczególnych grupach prowadzone są w oparciu o program wydawnictwa Edukacja Polska „Zanim będę uczniem" Elżbiety Tokarskiej i Joanny Kopały. Program ten otrzymał I miejsce w II edycji konkursu na najlepsze programy wychowania przedszkolnego. Do realizacji treści programu wykorzystujemy różne metody pracy, między innymi: - prof. E.Gruszczyk –Kolczyńskiej – zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej, - kinezjologia edukacyjna Denisona – zajęcia i zabawy z zakresu mowy i myślenia, - pedagogika zabawy „Klanza „ – zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacji, - muzykoterapia – obszar edukacji kulturowo-estetycznej, zabawy dowolne, odpoczynek dzieci, - M. Bogdanowicz „Metoda dobrego startu” – aktywizowanie rozwoju psychomotorycznego, - metody aktywne: zajęcia rytmiczne, gimnastyka twórcza, symulacje, metoda projektu, gry planszowe, - elementy metody Ireny Majchrzak- przygotowanie do nauki pisania i czytania, - różnorodne techniki plastyczne, - zajęcia specjalistyczne – logopedyczne i korekcyjne, - zajęcia dodatkowe (jezyk angielski, koncerty edukacyjne, zajęcia baletu i ćwiczenia z elementami karate). Głównym celem naszych działań jest wielostronny rozwój każdego dziecka, jego bezpieczeństwo, akceptacja i poszanowanie praw. Doskonalimy jakość pracy naszego przedszkola poprzez rozpoznawanie potrzeb środowiska oraz poszukiwanie nowatorskich metod pracy z dziećmi.

Statut przedszkola

Poznaj obowiązujące zasady, według których funkcjonuje Miejskie Przedszkole w Kostrzynie.

Podręczniki, kapcie i nie tylko.
Poznaj pełną listę rzeczy niezbędnych w życiu każdego przedszkolaka.