Picture of the author

100 lat przedszkola

Z dziejów oświaty przedszkolnej

Informacje zebrane przez P. Kazimierza Matyska (1 maj 2005 roku)

Wychowanie przedszkolne jako ważna forma działalności oświatowej została doceniona już w połowie XIX wieku . Jednym z pierwszych działaczy oświatowych , który dostrzegł potrzebę zapewnienia opieki nad dziećmi wiejskimi i stworzenia warunków wychowania ich w duchu uczuć religijnych i patriotycznych był wielkopolski działacz oświatowy Edmund Bojanowski ( 1814 – 1871). Z jego inicjatywy powstały na terenie Gostynia i powiatu pierwsze ochronki prowadzone przez założone przez niego w 1850 roku a zatwierdzone w 1858 roku Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Pierwsza ochronka , w której pracowały 3 opiekunki Służebnice Bogurodzicy powstała w Podrzeczu koło Gostynia. Zgodnie z intencją założyciela do 1861 roku powstało 18 takich ochronek. Jedną z nich była ochronka w Iwnie.

Otwarto ją uroczyście we wrześniu 1861 roku w budynku przekazanym przez starościną hrabinę Franciszkę Mielżyńską. Budynek ochronki usytuowano w dawnym pałacyku myśliwskim między nowym pałacem a domem ogrodnika. W czasach zaborów 20 lat prowadziła zajęcia w tej ochronce dla 50 – 60 dzieci pracowników majątku Iwno hrabina Seweryna Mielżyńska , która w porze zimowej uczyła po 2 do 3 godzin dziennie języka polskiego, historii Polski, śpiewu i innych przedmiotów.W ochronkach dzieci uczyły się też robót ręcznych, szycia i prowadzenia uprawy ogródków. Podobne ochronki prowadzone przez Siostry Służebniczki otwarto w dekanacie kostrzyńskim, powstały jeszcze w 1863 roku w Uzarzewie – majątku Żychlińskich dla 30 – 50 dzieci i Drzązgowie należącym do hrabiostwa M. i Z.Grudzińskich dla 40 – 60 dzieci.Wszystkie te placówki w 1875 roku musiały zawiesić swą działalność w okresie Kulturkampfu tj. walki rządu pruskiego z Kościołem. Wznowiły ją dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Staraniem zasłużonego lekarza kostrzyńskiego doktora Marcelego Kubego i przy wsparciu proboszcza księdza Henryka Fishbacha 15 kwietnia 1920 roku Siostry Służebniczki wraz z przełożoną Leonią Jaskólską zostały osiedlone w Kostrzynie w domu przy ul. Poznańskiej 17 wprzekazanym miastu przez hrabinę Sewerynę Mielżyńską. Poprzednio był to budynek weterynarza , który wyemigrował do Niemiec. W maju 1921 rozpoczęła w nim funkcjonowanie ochronka pod kierownictwem siostry Remigii Świetlak. Los był jednak niepewny, gdyż pojawiły się propozycje przeznaczenia domu zajmowanego przez siostry na szpital. Ostatecznie Siostry Służebniczki zostały właścicielkami tego obiektu na mocy aktu notarialnego w 1928 roku. Przez następne lata ochronka cieszyła się powodzeniem wśród dzieci tego miasteczka, które zdobywały w nich różne umiejętności i wykonywały robótki, przedstawienia.

Dzieci do niej uczęszczające oprócz pomieszczeń w budynku miały tu spory plac zabaw w pobliskim ogrodzie. Siostry Służebniczki ponadto opiekowały się chorymi i opuszczonymi oraz bielizną kościelną.

W okresie okupacji 1939 -1945 siostry musiały opuścić swój budynek i zaniechać działalności przedszkolnej. W pierwszych latach po zakończeniu wojny budynek klasztorny zajmowało wojsko radzieckie. W tym czasie Siostry mieszkały w domu Anieli Żurowskiej w Rynku 3 a potem pp. Blachowskich przy ul. Średzkiej 5. Dopiero 18 grudnia 1946 roku został on opuszczony przez NKWD. Po uporaniu się z trudnościami stawianymi przez władze miejski i powiatowea potem pp przeprowadzeniu koniecznego remontu Siostry Służebniczki wprowadziły się do niego 20 grudnia 1947 roku uruchamiając w nim jednooddziałową ochronkę dla dzieci w wieku przedszkolnym. 17 stycznia 1949 roku władze objęły nadzór nad ochronką tworząc w jej miejsce Przedszkole Powiatowe. W roku szkolnym 1951 – 52 do przedszkola uczęszczało 61 dzieci podzielonych na dwa oddziały ( 34 i 27 dzieci ). Zajęcia prowadziły dwie osoby personelu pedagogicznego: Zofia Nowak – kierowniczka i wychowawczyni oraz Urszula Karalus – wychowawczyni. Opiekę nad przedszkolem sprawował Komitet Rodzicielski.

Od początku istnienia Przedszkola Państwowego prowadzona była kronika tej instytucji, która przetrwała do naszych czasów. We wrześniu 1962 roku placówka ta jako Przedszkole Miejskie otrzymała nową siedzibę w budynku przy ul. Średzkiej 9. Dzięki temu liczba dzieci w przedszkolu wzrosła z 55 do 80 dzieci. Stopniowo w latach 80 – dziesiątych dobudowano do głównego budynku II piętro tworząc tam dodatkowe sale lekcyjne.

Pracą przedszkola kierowała w latach.

1960 – 1975 Zofia Dziedzic

1976 – 1991 Halina Binek

1991 – 2018 Anna Adamczewska

2018 - obecnie Urszula Formanek

W 2020 roku przedszkole przyjęło nową nazwę Przedszkole Nr 1 w Kostrzynie.

Picture of the author

100 lat przedszkola

Rozwiąż quiz

Twój wynik: 0/0

100 lat przedszkola

Odwiedzaj naszą stronę każdego dnia, by nie ominęły Cię żadne atrakcje!

Jak będziemy świętować urodziny przedszkola?

Zobacz film

wczytywanie...

Z dziejów oświaty przedszkolnej wg Pana Kazimierza Matyska

Przeczytaj i rozwiąż quiz

wczytywanie...

Historia przedszkola

Teatrzyk kamishibai w wykonaniu dzieci.

wczytywanie...

Nasze Panie

Dawniej i w oczach przedszkolaków.

wczytywanie...

Przedszkolna lokomotywa

wg Pani Marii Głowackiej

wczytywanie...

Gra w pamięć "Jacek i Agatka"

Zagraj z nami!

wczytywanie...