Kwiecień w przedszkolu

W kwietniu wszystkie grupy pracowały pilnie jak „Pszczółki”, wykazały się ogromnym sprytem jak „Kotki” i „Liski”, były głodne przygód jak „Misie” wiosną, miały otwarte „Serduszka” na potrzeby innych, byli niesamowici i wyjątkowi jak „Biedronki” i „Żabki” na wiosennej łące oraz pomysłowi i zgrani jak „Krasnoludki”. Wszystko to potwierdza poniższy tekst.

Grupa „Serduszka” miesiąc rozpoczęła od obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dzieci zapoznały się z pojęciem autyzm, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem. Jednym z celów obchodów było również rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej się rozwijają i dostrzegają świat. Na znak solidarności z osobami autystycznymi przedszkolaki ubrały się na niebiesko.

Grupa Krasnoludki obchodziła Dzień Marchewki. Świętowanie rozpoczęło się od upieczenia ciasta marchewkowego. Przepis na to pyszne ciasto trafił do Krasnoludkowej Księgi Przepisów, w której przedszkolaki umieszczają wszystkie przepisy na potrawy wykonane w przedszkolu. Książka powstaje, aby promować zdrowy sposób odżywiania się wśród najmłodszych. Kolejne zadanie tego dnia polegało na pokonaniu marchewkowego toru przeszkód. Dzieci wykonały również marchewkową pracę plastyczną. Na zakończenie odbyła się degustacja ciasta.

18.03 Serduszka i Liski wybrały się na wycieczkę do Poznańskiego Muzeum Pyry oraz Jump Arena. W muzeum dzieci dowiedziały się o pochodzeniu Pyry, skąd się wzięła nazwa. Przygotowywały własną Pyrę, którą po upieczeniu zabrały do domu i mogły ją zjeść. W Jump Arena- dzieci poznały zasady bezpiecznego zachowania. Wspólnie skakały i bawiły się na trampolinach oraz przechodziły park linowy pod okiem instruktorów. Wszyscy świetnie się bawili i zmęczeni wrócili do przedszkola. Na wycieczkę do Poznańskiego Muzeum Pyry wybrały się również Pszczółki i Misie, zobaczyły na Starym Rynku Koziołki trykające się na ratuszowej wieży. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły plac zabaw Maxi Fun w Swarzędzu na którym świetnie się bawiły.

Wiosna zawitała na nasz przedszkolny plac zabaw, powstał na nim ogródek dla milusińskich. Przedszkolaki w pocie czoła pracowały, aby przygotować odpowiednio podłoże i posiać warzywa. Dzięki ogródkowi dzieci mogą obserwować zmiany zachodzące przy wzroście roślin. Przedszkolaki czują się odpowiedzialne za swój ogródek, codziennie sprawdzają i w razie potrzeby podlewają rośliny. To nowe doświadczenie kształtuje w naszych podopiecznych aktywną postawę wobec otaczającej nas przyrody.

Dzieci uwielbiają przygotowania do świąt, jednak nie wszystkie tradycje i zwyczaje są im dobrze znane. Dlatego okres przed Wielkanocą we wszystkich grupach był okazją do rozmowy o symbolice świąt i towarzyszących im obyczajach. W tym czasie wykonano piękne pisanki, powstały ciekawe prace plastyczne związanie z danym świętem. W każdej sali pojawiła się hodowla rzeżuchy lub owsa. We wszystkich grupach odbyły się warsztaty wielkanocne, których celem było przygotowanie ozdoby na wielkanocny stół. Mówiąc o świętach nie sposób zapomnieć o Zajączku Wielkanocnym, na którego czekały wszystkie przedszkolaki. Zgodnie z tradycją dzieci poszukiwały jajek, które były ukryte na terenie przedszkola oraz na placu zabaw. Poszukiwaniom towarzyszyło wiele śmiechu i dobrej zabawy. Przedszkolaki musiały się wykazać ogromnym sprytem i spostrzegawczością.

Cztery nasze grupy (Pszczółki, Misie, Biedronki i Żabki) wybrały się na wycieczkę do Osady Traperskiej w Bolechówku. Na początku przedszkolaki zapoznały się z historią tego miejsca, następnie udały się na spacer przyrodniczy do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, gdzie wspólnie szukały tropów zwierząt zamieszkujących pobliskie tereny. Dzieci brały udział także w warsztatach ze zwierzętami m.in. końmi, kucami, kozami czy psami rasy husky. Podczas wycieczki nie zabrakło również poszukiwań upominków od Wielkanocnego Zajączka. Na koniec dzieci udały się na poczęstunek, gdzie skosztowały kiełbasek z ogniska.

Liski i Serduszka wybrały się na wycieczkę do Słonecznej Zagrody w Nekielce. Przedszkolaki mogły z bliska obserwować zwierzęta domowe. Następnie każdy wyczesał i przygotował konia do przejażdżki, na którą nie zabrakło chętnych. Tu również pojawił się Wielkanocny Zając. Dzieci musiały wypatrywać jego śladów w pobliskim lesie, zając oprócz śladów zostawił dla naszych milusińskich zadania do wykonania. Na zakończenie każdy przedszkolak ozdobił swoją babeczkę wielkanocną.

Po świętach we wszystkich grupach realizowany był temat związany z naszą planetą. W tym czasie przedszkolaki dowiedziały się licznych ciekawostek związanych z Ziemią, powstały bardzo ciekawe prace plastyczne. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, pić czystą wodę i cieszyć się otaczającą nas przyrodą dlatego dzieci dowiedziały się jak dbać o nasz wspólny „dom” którym jest nasza planeta. Na zakończenie tygodnia grupa Serduszka uroczyście obchodziła Dzień Ziemni.

W ostatnim tygodniu kwietnia w każdej sali królowały kolory biały i czerwony. Wszystkie grupy omawiały symbolikę świąt majowych. Była to okazja do rozmowy z dziećmi o ojczyźnie i symbolach narodowych. Niezwykle ważne jest by od najwcześniejszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas ważne i bliskie.

Kwiecień w naszym przedszkolu był miesiącem bardzo pracowitym, pełnym niespodzianek i przygód.