Listopad w przedszkolu

Listopad w przedszkolu był kolejnym miesiącem pełnym wrażeń. Rozpoczęliśmy go od święta ważnego dla każdej Polki i Polaka- Święta Niepodległości. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się, czym jest niepodległość, utrwalały, jakie mamy symbole narodowe. Każda z grup, aby uczcić ten dzień, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, która polegała na wspólnym odśpiewaniu o godzinie 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystkie dzieci, również te najmłodsze, poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Nie zapomnieliśmy również o pięknym przystrojeniu naszych sal w biało-czerwonych barwach, a grupa Serduszka przygotowała wzruszające przedstawienie pt. „Dziękuję Polsko”, który był wspaniałym zwieńczeniem tego szczególnego dnia.

Kolejnym, równie ważnym wydarzeniem było Pasowanie na Przedszkolaka, które odbywało się w naszych najmłodszych grupach. Żabki, Krasnoludki i Kotki po raz pierwszy miały okazję zaprezentować się na przedszkolnej scenie- dzielnie wykonały przygotowane wcześniej piosenki, tańce i wierszyki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia malucha kredką przez Panią Dyrektor, które uczyniło z niego prawdziwego przedszkolaka. Dla wszystkich dzieci było to ogromne przeżycie i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Mieliśmy również okazję przywitać w naszym przedszkolu niecodziennych gości, a mianowicie odwiedziły nas alpaki! Te niezwykle sympatyczne zwierzęta skradły serca naszych milusińskich od pierwszego wejrzenia. Dzieci dowiedziały się od opiekunek zwierząt, jak należy obchodzić się z alpakami, co lubią jeść, w jakich warunkach żyją. Miały możliwość pogłaskania i przytulenia zwierzaka, a także nakarmienia ich ulubioną przekąską- chipsami z marchewki. Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem i mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

Tak jak w poprzednich miesiącach również w listopadzie miały miejsce ciekawe wycieczki autokarowe. Pszczółki, Misie, Serduszka i Liski wybrały się do Rogalowego Muzeum w Poznaniu, w którym usłyszały legendy o powstaniu Rogali, zapoznały się z ich składnikami i recepturą wypiekania, a dzięki wskazówkom Rogalowego Mistrza przedszkolakom udało się samodzielnie przygotowywać Rogala. Taka wycieczka nie mogła zakończyć się niczym innym jak wspólną degustacją świętomarcińskich rogali. Było pysznie!

To jednak nie koniec- Pszczółki i Misie wybrały się na jeszcze jedną smakowitą wycieczkę, tym razem do Muzeum Czekolady. Poznały historię czekolady, cały proces jej powstania od ziarenka do tabliczki, a także, co najważniejsze, samodzielnie wykonały własną, niepowtarzalną tabliczkę czekolady.

Nie mogło także zabraknąć obchodów Dnia Pluszowego Misia, który obchodziliśmy 25 listopada. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Każda z grup uczciła ten dzień misiowymi pracami plastycznymi, zabawami z misiami, były również słodkie przekąski i fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło zamienić się w misia.

Listopad zakończyliśmy hucznie obchodami Andrzejek. Przedszkolaki przeniosły się do magicznego świata wróżb, z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez wychowawczynie andrzejkowych zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami, lały wosk.

Pełen wrażeń listopad zakończyliśmy zadowoleni, z uśmiechami na twarzy, czekając co przyniesie nam kolejny miesiąc w przedszkolu. Jesteśmy pewni, że na pewno nie będzie w nim miejsca na nudę!