Styczeń 2023 w Przedszkolu

Styczeń to pierwszy miesiąc kalendarzowego roku. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słowa „styk”, ponieważ miesiąc ten występuje na przełomie roku.

W styczniu, po przerwie świątecznej do placówki wróciły wesołe i szczęśliwe przedszkolaki, na które czekało mnóstwo atrakcji.

W dniach 9 i 10 stycznia odbył się II cykl warsztatów o pszczelarstwie. Tym razem nasi podopieczni bliżej poznali pracę pszczelarza. Dowiedzieli się kogo nazywamy pszczelarzem, jak powinien wyglądać pszczelarz oraz jakie ubranie w jego pracy jest obowiązkowe. Poznali zasady pracy z pszczołami oraz czynności jakie wykonuje pszczelarz zbierając miód, jednocześnie dbając o te małe, a jakże ważne dla nas wszystkich owady. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały świeczki z wosku pszczelego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla naszych milusińskich była uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że „dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości.” Myślę, że z tym stwierdzeniem mógłby zgodzić się każdy z nas, a z pewnością zgodziły się z nim nasze przedszkolaki. Z okazji tego ważnego święta wszystkie grupy przygotowały piękne występy, na które zaprosili swoje kochane babcie i dziadków. Podczas uroczystości przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki, a następnie wręczyły swoim najbliższym wcześniej przygotowane upominki. Po uroczystości wspólnie świętowali przy słodkich poczęstunkach.

Styczeń to miesiąc zimowy. Podczas realizacji zajęć dzieci dowiedziały się także jak pomóc zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich okres. Uczyliśmy się czym należy karmić zwierzęta np. ptaki, a czego nie wolno im dawać, by nie zaszkodzić. Przedszkolaki wykonały różnorodne prace techniczno-plastyczne, a grupa „Szopy” przygotowała dla ptaków specjalne przekąski, które zawiesili w naszym przedszkolnym karmniku.

W tym miesiącu „Krasnoludki” gościły szczególną osobę, a mianowicie absolwentkę naszego przedszkola. Helenka czytała dzieciom, a na koniec swojej wizyty podarowała grupie książkę z jej domowego zbioru. Natomiast jedna z naszych najstarszych grup – „Serduszka” gościła członków Klubu Seniora i Uniwersytetu III Wieku pod przewodnictwem pani E. Mielcarek. Podczas ich wizyty dzieci wystawiły przedstawienie jasełkowe.

Mimo tych wszystkich świąt i szczególnych dni nie zabrakło nam czasu na wykonanie kolejnych zadań z Programów i Projektów Edukacyjnych. „Krasnoludki” zrealizowały II moduł Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego Migowy dla dzieci. Przedszkolacy uczyli się migać symbole świąteczne. „Świetliki” oraz „Żabki” jako kolejne zadanie z projektu „Dotknij, poczuj, zobacz” wykonały słoiczki z kolorową solą, które mogą posłużyć jako ozdoby. „Szopy” obchodziły także dzień klocków Lego, a „Biedronki” zrealizowały zajęcia z Colorpiano.

Oczywiście podczas zimowego miesiąca nie mogło zabraknąć zabaw na śniegu i zimowych spacerów, na których obserwowaliśmy pogodę i otaczającą przyrodę.

Na koniec miesiąca w każdej grupie omawiane były zasady bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia mogą ich spotkać podczas niebezpiecznych zabaw oraz jak należy postępować, aby zimowe wakacje spędzić bezpiecznie.