Kwiecień w przedszkolu

Kwiecień powitał nas świętami i głuchą ciszą w przedszkolu z powodu zamknięcia placówki.

W czasie lockdawnu z opieki przedszkolnej korzystało tylko 11 dzieci, których rodzice byli zaangażowani w walkę z koronawirusem. Po otwarciu stęsknieni przedszkolacy z paniami ostro zabrali się do pracy. Liski i Pszczółki zrealizowały kolejny etap projektu czytelniczego o skarpetkach i dzieciach uczących rodziców. Smerfy, w związku z obchodzonym w kwietniu Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, obejrzały serię filmów edukacyjnych, z których dowiedziały się czym jest autyzm. Włączyli się również w akcję „W kwietniu bądź z progressio”, w ramach której przeczytali wiersze dla uczestników Centrum Wspierania Rozwoju i Terapii Dziecka Progressio. Serduszka zamieniły się w prawdziwych aktorów i przygotowały dla kolegów i rodziców przedstawienie „Wielkanocne zajączki”. Niestety nie mogli zaprosić gości do przedszkola, przedstawienie zostało nagrane i przesłane rodzicom.

Kwiecień to oczywiście Dzień Ziemi. Serduszka, Wesołe Zajączki, Misie i Liski odbyły pogadanki oraz obejrzały filmy edukacyjne na temat dbania o środowisko. Biedronki, Smerfy, Rybki i Pszczółki poznały planety Układu Słonecznego. Pszczółki obserwowały niebo przez teleskop, a Smerfy wykonały papierowe planety i rakietę, którą każdy Smerf mógł wyruszyć w magiczną podróż. Rybki eksperymentowały z kolorami, mieszały farby otrzymując nowe, ciekawe barwy, które wykorzystały w pracy plastycznej z tuszowymi kleksami. Wesołe Zajączki w związku z Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich, zorganizowały tydzień legend. Poznały m.in. legendę o Smoku Wawelskim, Toruńskich piernikach, Bazyliszku, Poznańskich Koziołkach.

Pszczółki bawiły się w cukierników i na deserek upiekły marchewkowe babeczki. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany pierwszy dzień wiosny. Dzieci wspólnie wykonały Marzannę, która została spalona by tradycji ludowej stało się zadość.

Koniec miesiąca to oczywiście cykl zajęć o świętach majowych. Przedszkolacy dowiedzieli się co to jest konstytucja, utrwalili symbole narodowe i hymn Polski. Wesołe Zajączki grały w memory z flagą i godłem, sławnymi Polakami i popularnymi budynkami w Polsce. Wykonały również fotobudkę z wielkopolskim (szamotulskim) strojem ludowym. Nasi przedszkolacy wykonali również tematyczne prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.