Październik 2023 w Przedszkolu

Październik to dziesiąty miesiąc w roku. Jest miesiącem jesiennym na półkuli północnej i najdłuższym miesiącem roku, ponieważ wypada wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy.

Przedszkolaki z Przedszkola Nr 1 w Kostrzynie bardzo dużo czasu poświęciły w tym miesiącu na rozmowy oraz naukę na temat jesieni oraz zachowań i pomocy zwierzętom w tej porze roku. Korzystając z pięknej jesiennej pogody spacerowały, bawiły się na świeżym powietrzu jednocześnie obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie.

10 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Drzewa. Najpierw krótko przypomnieliśmy sobie budowę i rodzaje drzew, a następnie posadziliśmy nowe drzewa w naszym ogrodzie przedszkolnym. Nie mogło zabraknąć także licznych zabaw ruchowych, czy prac plastycznych, gdzie motywem przewodnim było oczywiście drzewo.

W październiku obchodziliśmy także Dzień Dyni. Jest to wyjątkowe święto związane z kolorem pomarańczowym. Każdy przedszkolak miał na sobie element garderoby w tym kolorze. Była dyniowa sesja zdjęciowa, dyniowe prace plastyczne, a także inne atrakcje m.in. pieczenie ciasta dyniowego, czy próbowanie pestek dyniowych.

W tym jesiennym czasie nie zabrakło czasu na wyjazdy i wycieczki naszych podopiecznych. Grupy „Krasnoludki”, „Kotki”, „Pszczółki” oraz „Świetliki” wybrały się do Teatru Animacji w Poznaniu, gdzie obejrzały spektakl pt.” Misja Poznań – gdzie są koziołki?”, gdzie dzieci miało okazje bliżej poznać pracę aktorów, a także zapoznać się z zasadami jakie panują w teatrze.

Natomiast dzieci z grup „Żabki” i „Szopy" wybrały się na warsztaty jesienne do Chaty pod Lipami w Czerniejewie. Podczas warsztatów dzieci brały udział w wykopkach, eksperymentach z warzywami, a także poznały zwierzeta gospodarskie.

Grupa „Świetliki” odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Kostrzynie, gdzie brała udział w lekcji bibliotecznej.

przedszkole nr 1 w kostrzynie

Nasze przedszkolaki nigdy się nie nudzą. Od października wystartowały zajęcia dodatkowe w naszym przedszkolu, a mianowicie: zajęcia taneczne Zumba, zajęcia z piłkami Kangurek, szachy, karate.

Mimo tych licznych zajęć, wyjazdów czy świąt nietypowych nie mogło nam zabraknąć czasu na realizacje kolejnych zadań z Programów i Projektów Edukacyjnych.

Grupa „Krasnoludki”, która realizuje Program Edukacyjny „Czy wiesz gdzie giną Twoje skarpetki?” w ramach realizacji jednego z zadań zorganizowała warsztaty, na które zaprosiła rodziców. Podczas warsztatów odbyło się wspólne czytanie książki, a następnie każde dziecko z rodzicem wykonało mysz ze skarpetki. Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek, na którym były placki, które Krasnoludki wykonały podczas warsztatów kulinarnych.

Nasza placówka bierze również udział w akcji ekologicznej „Wymień puste na pełne”. Naszym zadaniem jest uzbieranie jak największej ilości pustych tubek po kleju w sztyfcie firmy AMOS. Im więcej zbierzemy pustych opakowań tym więcej kleju otrzyma nasze przedszkole. Puste opakowania można przynosić do naszej placówki. Bądźmy przykładem dla najmłodszych, wtedy one zaczną szanować naszą planetę.