Wrzesień 2022 w przedszkolu

Nowy rok szkolny to nowe przygody i wyzwania dla naszych przedszkolaków i nauczycieli. Przedszkole Nr 1 Jacek i Agatka to dziewięć wyjątkowych grup:

- Świetliki i Pszczółki – grupy trzylatków

- Krasnoludki, Kotki i Szopy – grupy czterolatków

- Żabki – grupa pięciolatków

- Słoneczka – grupa łączona pięcio i sześciolatki

- Serduszka i Biedronki – grupy sześciolatków

Już od pierwszego dnia września w naszym przedszkolu wiele się działo.

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten miał uświadomić naszym przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. Dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Było wiele wspólnych zabaw ruchowych, powstały wspaniałe prace plastyczne, była również fotobudka z kropką.

20 września wszyscy podopieczni naszego przedszkola świętowali Dzień Przedszkolaka. Grupa Serduszka z tej okazji wyjechała na wycieczkę do Gościńca Marzymięta, gdzie spędzili czas w parku linowym, na karmieniu alpak, owiec i kóz. Grupa wykonała pracę plastyczną z wełny alpaki i brała udział w warsztatach majsterkowicza na których powstały ludziki z drewna. Grupa Krasnoludki samodzielnie wykonała przekładane wafle, które osłodziły obchodzone święto. Tym przepisem Krasnoludki rozpoczęły drugi rozdział swojej „Krasnoludkowej księgi przepisów”. Do książki trafiają wszystkie przepisy przygotowane przez grupę.

29 września w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – literacki „Znane wiersze oczami dziecka”. Konkurs przeznaczony był dla naszych dzieci w wieku 4, 5 i 6 lat. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej do dowolnego wiersz Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima. Wpłynęło 21 ciekawych prac. Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Zosia z grupy Kotki, drugie miejsce – Łucja z grupy Słoneczka, a trzecie miejsce zajął Gniewosz z grupy Biedronki. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

Ostatni dzień września to okazja do składania życzeń wszystkim chłopcom. Nasza damska część przedszkola nie zapomniała o tym ważnym święcie. Były drobne upominki, słodkie poczęstunki i dużo dobrej zabawy, a Świetliki wykonały pyszne gofry.

W tym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z dziecięcym oddziałem Biblioteki Publicznej w Kostrzynie. Jako pierwsza do biblioteki wybrała się grupa Serduszka. Przedszkolaki poznały „Historię małej Popielicy, która nie mogła zasnąć”. Rok 2022 ustalony został rokiem Marii Konopnickiej, dlatego grupa Krasnoludki odwiedzając bibliotekę wysłuchała wierszy tej znanej autorki.

Nasza placówka bierze udział w akcji ekologicznej „Wymień puste na pełne”. Naszym zadaniem jest uzbieranie jak największej ilości pustych tubek po kleju w sztyfcie firmy AMOS. Im więcej zbierzemy pustych opakowań tym więcej kleju otrzyma nasze przedszkole. Puste opakowania można przynosić do naszej placówki. Bądźmy przykładem dla najmłodszych, wtedy one zaczną szanować naszą planetę.

W naszym przedszkolu jest realizowane wiele ciekawych projektów i programów edukacyjnych.

Grupa Krasnoludki dołączyła do X edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować. Przedszkolaki do realizacji zadań wykorzystują matę do kodowania, rozwijając w ten sposób swoją wyobraźnię i kreatywność. We wrześniu Krasnoludki zrealizowały następujące tematy „witamy w przedszkolu”, „wspominamy wakacje”, „dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych osób”, „jesień kolorami zakodowana”.

Grupa Krasnoludki realizuje również projekt edukacyjny „Z EDUMUZ w logopedię”. Jest to projekt w zakresie profilaktyki logopedycznej w oparciu o piosenki Mari Zofii Tomaszewskiej. Wrześniowe zabawy odbywały się przy piosence „Dzień dobry naszym rączkom”, były ćwiczenia oddechowe, oraz ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny.

Jedna z naszych najmłodszych grup Świetliki realizuje projekt „Dotknij, poczuj, zobacz”. Pierwsze zadanie, którego wykonania podjęły się przedszkolaki polegało na wykonaniu tęczy z cukierków skittles. Projekt ten ma na celu wzbudzanie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego.

Grupa Serduszka realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Piękna Nasza Polska Cała”. W tym miesiącu w grupie został zrealizowany temat – człowieku mały, człowieku duży nie zaśmiecaj przyrody to wszystkim służy. Głównym celem tego projektu jest kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych, oraz uwrażliwianie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.

Grupa Kotki dołączyła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Dzieci wspólnie wybrały już maskotkę, która w tym roku szkolnym odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa.

Nasze trzy najstarsze grupy (Słoneczka, Serduszka i Biedronki) realizują wewnątrzprzedszkolny projekt edukacyjny z zakresu integracji społecznej, edukacji zdrowotnej i profilaktyki uzależnień. We wrześniu przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Historia o cichym bohaterze”, którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością. Mali widzowie wspólnie z Leonem i Karolą szukali rozwiązań i dowiedzieli się jak reagować na przemoc w ich otoczeniu.

W październiku będziemy kontynuować rozpoczęte projekty, oraz ruszamy z realizacją nowych.