Wrzesień 2023 w Przedszkolu

Wrzesień powitał stęsknione Przedszkolaki po dłuższej przerwie. Starsze dzieci z roześmianymi buziami wróciły do swoich przyjaciół. Najmłodszym czas ten upłynął na adaptacji, przyzwyczajeniu się do nowego środowiska oraz nawiązaniu nowych znajomości.

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności.

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. W tym miesiącu obchodziliśmy dwie uroczystości. Pierwszą z nich był Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Tego dnia w naszym przedszkolu czekało na podopiecznych wiele atrakcji i niespodzianek.

Kolejna ważna uroczystość to Dzień Chłopca. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, był również słodki poczęstunek. Grupa Krasnoludki i Żabki z tej okazji wybrała się do kina „Za Rogiem”. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

29 września w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – literacki „Moja ulubiona książka na dobranoc”. Konkurs przeznaczony był dla naszych dzieci w wieku 4, 5 i 6 lat. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej bohaterów najchętniej słuchanej książki

na dobranoc. Wpłynęły 23 prace wykonane różnymi technikami. Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Zosia z grupy Żabki, drugie miejsce – Amelka z grupy Krasnoludki, a trzecie miejsce zajął Piotr z grupy Świetliki. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

W tym roku szkolnym będziemy kontynuować współpracę z dziecięcym oddziałem Biblioteki Publicznej w Kostrzynie. We wrześniu grupa Krasnoludki miała okazję wziąć udział w otwarciu wyremontowanego oddziału dziecięcego. Nasi podopieczni uroczyście przecięli wstęgę i uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej.

W naszym przedszkolu są realizowane różnorodne i ciekawe projekty:

Dwie najmłodsze grupy Motylki i Jeżyki realizują projekt „Nie lada to gradka! Poznajemy Misia Uszatka”. Głównym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci poprzez różne formy aktywności na podstawie twórczości Czesława Janczarskiego. Nasze maluszki razem z Misiem Uszatkiem poznały zasady ruch drogowego, pracowników przedszkola i opracowały kodeks grupowy.

Grupa Koniczynki realizuje projekt „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Projekt ma za zadanie ułatwić dzieciom adaptację do warunków przedszkolnych. Zachęcić do samodzielnego sięgania po literaturę dziecięcą, promować czytelnictwo wśród najmłodszych. Dzięki realizacji poszczególnych zadań w oparciu o treść wybranej książki, przedszkolaki mają możliwość poczuć się jak bohaterowie opowiadania, przeżyć podobne przygody, wczuć się w podane sytuacje.

Grupa Świetliki i Pszczółki realizuje projekt „Witaminki”. W ramach projektu przedszkolaki podejmują różne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Bohaterem wrześniowego spotkania był pomidor. Dzieci miały okazję obejrzeć różne rodzaje pomidora, była również degustacja przetworów wykonanych z tego warzywa.

Grupa Kotki, Żabki i Krasnoludki realizuje projekt „Czy wiesz gdzie giną twoje skarpetki?”. Program oparty jest na książce Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Głównym celem jest wyrabianie nawyku czytania i zamiłowania do książek. Przedszkolaki we wrześniu poznały rodzinę małej Basi oraz przygodę pierwszej skarpetki, która została gwiazdą filmową.

Grupa Krasnoludki dołączyła do realizacji projektów „Bajki – Pomagajki” i „Projekt Bocian”. W pierwszym projekcie dzięki bajką terapeutycznym dzieci kształtują umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach oraz budują wiarę we własne umiejętności. We wrześniu przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „O piesku Keczim, który nie chciał pójść do przedszkola”. „Projekt Bocian” ma na celu uwrażliwienie dzieci na otaczający nas świat. Zadanie wrześniowe polegało na odnalezieniu bociana na kartach literatury. Krasnoludki wysłuchały bajki pt. „Lis i Bocian” oraz przedstawiły głównego bohatera projektu w pracy plastycznej.

przedszkole nr 1 w kostrzynie

Grupa Krasnoludki bierze udział w innowacji pedagogicznej „Joga i uważność”. Joga dla dzieci znacząco różni się od jogi dla dorosłych. Mnóstwo w niej elementów zabawy, naśladowania zwierząt, figur geometrycznych czy innych postaci. Dzięki ćwiczeniom dzieci łatwiej skupiają uwagę, są bardziej świadome swojego ciała i skoncentrowane. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Przedszkolaki na zajęciach uczą się szacunku do siebie i innych, każdy ćwiczy jak umie, a ćwiczenia końcowe służą wyciszeniu i relaksacji. Joga w naszym przedszkolu to zabawa, która wywołuje wiele radości i uśmiechu.

Nowy miesiąc to nowe przygody na które wszyscy z niecierpliwością czekamy.