Wrzesień 2024 w Przedszkolu

„Wrzesień, wrzesień”

„ Do przedszkola powracają wreszcie dzieci,

Wciąż jest lato i słoneczko nadal świeci,

Lecz już wiemy, że niedługo będzie jesień,

Bo wakacje się skończyły, już jest wrzesień.”

Nadszedł wrzesień i tak jak w słowach piosenki nasze dzieci również wróciły do przedszkola, wypoczęte, uśmiechnięte, pełne zapału do zabawy i nauki. Powitaliśmy dzieci z grup starszych, uczęszczających do przedszkola kolejny rok, są to grupy: Szopy, Kotki, Krasnale, Pszczółki, Świetliki, Jagódki, Koniczynki, Motylki, Jeżyki oraz dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym swoją przygodę z przedszkolem są to grupy: Liski i Rybki.

Maluszki rozpoczęły proces adaptacji. Jest to okres trudny dla dzieci, jedne adoptują się szybciej inne potrzebują więcej czasu aby przystosować się do nowego miejsca, nowych warunków. Jest to przede wszystkim umiejętność budowania relacji z nauczycielami, z osobami, pod których opieką dziecko zostaje w przedszkolu. Nawiązanie tej relacji jest bardzo ważne, aby maluch poczuł się bezpiecznie w nowym środowisku.

Liski i Rybki z ciekawością poznawały przedszkole, zwyczaje i zasady w nim obowiązujące. Aby ułatwić dzieciom funkcjonowanie w nowym środowisku, dzieci brały udział w zabawach integrujących grupę, a najwięcej radości sprawiało im spędzanie czasu na przedszkolnym placu zabaw.

Wrzesień obfitował w przedszkolu w wiele ciekawych wydarzeń. Odbyły się pierwsze wycieczki. Dzieci z grup: Szopy, Jagódki, Kotki i Krasnale wybrały się do Poznania na Stadion „Lecha”. Miały tam okazję zwiedzać stadion, zajrzeć do szatni zawodników, obejrzeć murawę, nawet zasiąść na trybunach, a na koniec odbyć trening piłkarski pod czujnym okiem trenera. Wycieczka pokazała, że jest potencjał w naszych dzieciach, na zbudowanie w przyszłości Drużyny Narodowej.

Rozpoczęliśmy we wrześniu realizację ciekawych projektów edukacyjnych. Kotki przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Kameleon”, którego celem jest przeniesienie procesu nauczania na łono natury. Krasnale realizowały zadania z projektu „Zakodowana Kraina Przygód Zosi”, a Jagódki rozpoczęły realizację projektu czytelniczego „Przedszkolne wędrówki po krainie bajek, czyli rozwój dziecięcej wyobraźni” wizytą w Bibliotece Publicznej.

Z okazji „ Dnia Kropki” powstało w naszym przedszkolu wiele ciekawych prac plastycznych, których bohaterem była KROPKA.

20.09 z okazji „ Dnia Przedszkolaka” Motylki i Koniczynki odwiedziły Fabrykę Śmiechu „Michałek” w Poznaniu, a Jeżyki Centrum Aktywności „Frajda”. W lekcji bibliotecznej brały udział Świetliki i Pszczółki.

Z okazji Dnia Głośnego Czytania chętne dzieci wzięły udział w konkursie plastyczno- literackim pt. „Projekt okładki mojej ulubionej książki”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do brania udziału w kolejnych konkursach.

Miesiąc zakończyliśmy świętowaniem Dnia Chłopca. W grupach odbywały się zabawy przy muzyce, wręczanie drobnych upominków, nie zabrakło też słodkości.

Dzieci z grup Pszczółki i Świetliki korzystały z dmuchańców i skakańców w Centrum Aktywności „Frajda”, a Jagódki i Krasnale wybrały się do Kina za Rogiem , gdzie z zaciekawieniem brały udział w seansach filmów animowanych „Basia” i „Foki kontra rekiny”.

Przed nami październik i kolejne ciekawe zadania do zrealizowania