Wrzesień w przedszkolu

W naszym przedszkolu minął już pierwszy miesiąc… Wrzesień to cudowny czas, kiedy po długich wakacjach nasi kochani podopieczni wracają do przedszkola. W salach robi się gwarno i wesoło. Dla maluszków wrzesień był miesiącem adaptacji. Niejednemu dzieciaczkowi łezka zakręciła się w oku z tęsknoty za swoimi rodzicami. Starsze dzieci wróciły do przedszkola z uśmiechem na twarzy, stęsknieni za swoimi kolegami i koleżankami – wiedzą, że przez najbliższe miesiące będzie czekać na nich wiele ciekawych dni. Wszystkie nasze grupy pełne zapału rozpoczęły kolejny rok niesamowitych przygód.

Początek września to oczywiście Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Zorganizowaliśmy wiele ciekawych zabaw i niespodzianek.

Pierwszego Dnia Jesieni, w sali PSZCZÓŁEK pojawiły się kolorowe liście przypominające nam, że zmieniła się pora roku. Podczas spaceru szukaliśmy oznak jesieni, a w przedszkolu rozwiązywaliśmy jesienne zagadki. Później przyszedł czas na Warsztaty Kulinarne, na których dzieci własnoręcznie przygotowały przepyszny, zdrowy sok. Podczas jego tworzenia było wiele radości a po skończonej pracy z wielką ochotą skosztowaliśmy naszych wytworów. Wrzesień zakończył się szczególnym dniem dla części naszej grupy. Chodzi oczywiście o chłopców, którzy mieli w tym dniu swoje święto. Wszystkie dziewczynki razem z paniami wspaniale zaśpiewały chłopakom Sto lat!, złożyły życzenia i wręczyły małe upominki, dyplomy i medale.

We wrześniu świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Kropki, który jako tzw. dzień specjalny funkcjonuje w kalendarzu od 2008 r. i jest okazją do odkrywania talentów wszelakich, budowania pewności siebie i pobudzania wyobraźni u dzieci. Wszystkie przedszkolaki spędziły czas na dobrej zabawie i chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach. Istnieje szansa, że udało nam się zainspirować dzieci do odkrycia swoich mocnych stron.

Starsze dzieci z ochotą zabrały się do pracy, zwłaszcza zainteresowaniem cieszyły się nowe zestawy podręczników, kart pracy i zeszyty. Wszystkim podobają się nowe sale oraz pomalowany korytarz przedszkolny.

Czy jednak tylko te dni były szczególne? Oczywiście, że nie! W naszym przedszkolu powróciły wyczekiwane od dawna (a wstrzymane z powodu pandemii) wycieczki.

24 września grupa Pszczółki i Misie pojechały do Kokoszek gdzie zapoznały się z życiem koni. Po wykonaniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych każdy mógł dosiąść konia. Po skończonej przejażdżce wszystkie dzieci zabrały się za czyszczenie zwierząt oraz „niespodzianek pozostawionych na placu przejazdu” ☺. Zmęczeni i bardzo głodni nasi podopieczni udali się na poczęstunek, gdzie pałaszowali smaczne kiełbaski z ogniska i inne smakołyki.

Przez cały września dzieci z grup 3 i 4 - letnich poznawały się nawzajem, integrowały podczas wspólnych zabaw zarówno w sali, jak i na placu przedszkolnym. Każdy dzień w przedszkolu był wesoły i ciekawy, przynosił coś nowego.

Dzieci z wszystkich grup uczyły się właściwych zachowań, akceptacji, tolerancji i empatii, rozróżniania dobra i zła. Wraz z wychowawcami opracowały Kodeks Przedszkolaka. Obiecały przestrzegać wszelkich zawartych umów wewnątrzgrupowych oraz Regulaminu korzystania z placu zabaw, co zostało uwiecznione na fotografii wykonanych przez ogromnego ptaka, który nadleciał niespodziewanie nad nasze podwórko. Jak się później okazało był to dron, który upamiętnił zabawy dzieci ☺. Korzystając z przepięknej wrześniowej aury przedszkolaki z radością bawiły się na placu, korzystając z kolorowych sprzętów i piaskownicy. Chętnie też wychodziły na spacery i wycieczki. Aktywnie uczestniczyły w różnorodnych zajęciach i zabawach dydaktycznych, które pozwalały na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Szczególnie upodobały sobie zajęcia plastyczne, umuzykalniające oraz ćwiczenia gimnastyczne.

Cieszy nas bardzo, że nasi podopieczni coraz częściej sięgają po książki, oglądają i opowiadają treść na podstawie obrazków, chętnie też słuchają utworów literatury dziecięcej czytanych przez nauczycielki.

Podczas różnorodnych sytuacji edukacyjnych i okolicznościowych kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci. Przedszkolaki wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się zarówno na terenie przedszkola, jak i na ulicy.